اینستالیشن مفهومی عمرخیام در شهر کتاب الف
 اینستالیشن"عمرخیام"با طراحی، کارگردانی و آهنگسازی "آرش فناییان" 4 خرداد ماه ۹۵ در شهر کتاب الف گشایش یافت. فنائیان این اینستالیشن را با هدف معرفی اندیشه‌ها و شخصیت حکیم عمرخیام و با مشارکت شهرکتاب الف اجرا کرد . این آیین با اجرای قطعه ای زنده به نام galaxy و میمودرامی به نام outgrowth که فنائیان طراحی کرده و ساخته است ، درمعرض دید علاقمندان گشایش یافت. این اینستالیشن ، دومین اثراز مجموعه اینستالیشن های "شعرای کلاسیک جهان" است و آرش فنائیان پیش ازاین پروژه"رومی" را درآذرماه سال 94 و همزمان با هفته بزرگداشت مولانا درقونیه، اجرا کرده است.

آرش فنائیان با اشاره به این نکته که این اینستالیشن درباره عمرخیام نیست بلکه حکیم ، این اثررا سبب شده‌اند.. گفت : دراین اینستالیشن درختانی را می‌بینیم که ریشه درآسمان وشاخه درزمین دارند . پردیس هم الهام گرفته از اندیشه‌های خیام است. همچنین صورفلکی نیزکه درآن مشاهده می‌شوند ؛ اشاره ای به اختر شناس بودن خیام وآسمان دارند. قطعه بی کلام galaxy هم روایتگرفلسفه تکراراست و میمودرام outgrowth با بازی دنیا روحانی نیز، گشایش و مسیر رنجبار باروری را به نمایش می‌گذارد.

فنائیان درباره این اینستالیشن خاطرنشان کرد:

انگارکه نیست هرچه درعالم هست               پندارکه هست هرچه درعالم نیست

درخت های پردیس این اینستالیشن اثر"بهنام معیریان"  و خط گوتیک، لاتین و پارسی آن نیزکار"الهام دهقان نیری" است .

این آیین با حضورهنرمندانی شامل : کیانا وحیدی منش، دنیا روحانی، مهرسا دبیری، بابک قاسم زاده اصل، سامان دلدار، رویا شاهنده، مونا مجاوری، کیمیا اوجبی، امیرمحمد امیدواران، ماهگل احمدی، بصیر احسانی، سوگل سلیمانی اجرا شد. 
»»» بازدید از این خبر :  1204